Mgr. Sára Budíková, advokátka05. 06. 2022Minut čtení: 1

Musím hlásit policii dopravní nehodu vždy?

Nemusíte. Avšak je zásadní znát právě ty situace, kdy k tomu povinni jste. V situaci, kdy se Vám stane dopravní nehoda máte povinnost oznámit ji neprodleně policii v těchto situacích:

  1. na některém z vozidel vznikla škoda vyšší než 100.000 Kč (odhadem), a to včetně věcí, které s sebou přepravujete,
  2. při nehodě dojde ke zranění osob nebo k usmrcení člověka,
  3. při nehodě dojde k jakékoliv škodě na majetku třetí osoby tedy např. k poškození zaparkovaného vozidla, svodidel či zábradlí, dopravního značení, vozovky apod.,
  4. někdo z účastníků dopravní nehody odmítne sepsání záznamu o dopravní nehodě nebo se nejste schopni dohodnout, kdo dopravní nehodu způsobil,
  5. došlo k poškození životního prostředí, či to hrozí (únik paliva apod.),
  6. nejste po nehodě schopni obnovit plynulost provozu.

Společný záznam o nehodě

Pokud nenastala ani jedna z výše uvedených situací a nemáte proto povinnost volat policii, je potřeba, abyste si jako účastníci nehody sepsali společný záznam o dopravní nehodě, ve kterém uvedete místo vzniku následky nehody, identifikaci účastníků (jméno příjmení, datum narození a trvalé bydliště) a identifikaci vozidel (přesně vše vyjmenovává formulář, na který níže v textu uvádíme odkaz). Tento záznam musí účastníci nehody podepsat a předat pojistiteli (pojišťovně), který by měl plnit pojistné (tedy pojišťovně viníka dopravní nehody). Tento formulář doporučujeme vozit s sebou v autě odkaz zde.

Pokud nesplníte povinnost nahlásit nehodu či nesepíšete o ní záznam v situaci, kdy není potřeba ji hlásit, budete mít velmi ztížené postavení ve věci odškodnění z dopravní nehody, pojišťovna totiž vždy vyžaduje důkaz o tom, že se nehoda stala, ale také určení viníka nehody.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Náhrada za ztrátu na výdělku

Ztížení společenského uplatnění v důsledku pracovního úrazu

blank

Odškodnění trvalých následků po dopravní nehodě