Mgr. Sára Budíková, advokátka16. 03. 2025Minut čtení: 3

Nároky z pracovního úrazu v roce 2025: Co vás čeká a na co máte nárok?

Rok 2025 přináší důležité změny v pracovním právu. Schválená novela zákoníku práce zavádí nová pravidla, která se dotknou například výpovědí, zkušebních dob, návratu z rodičovské dovolené a také situací, kdy zaměstnanec utrpí pracovní úraz. Podívejme se na tyto změny podrobněji – a s příklady.

Pokud byste se chtěli o pracovních úrazech dozvědět vše – začněte našimi články Pracovní úraz I a Pracovní úraz II.

blank

1. Jednorázové odškodnění při ztrátě zdravotní způsobilosti po pracovním úrazu

Doposud měl zaměstnanec při výpovědi kvůli pracovnímu úrazu nárok na odstupné ve výši 12 měsíčních platů. Nově se tento nárok transformuje na jednorázové odškodnění, které bude vyplaceno z povinného pojištění zaměstnavatele.

Příklad: Pokud zaměstnanec pobíral průměrnou měsíční mzdu 35 000 Kč, obdrží po ukončení pracovního poměru z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti 420 000 Kč jako jednorázové odškodnění (12 × 35 000 Kč).

2. Bolestné a ztížení společenského uplatnění (ZSU)

Odškodnění bolestného a ZSU se stanovuje bodově. Pro úraz, který utrpíte v roce 2025 má za účelem odškodnění jeden bod hodnotu 451,07 Kč.

Příklad bolestného: Zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, při kterém došlo např. ke zlomenině kostrče, vymknutí ramene, poranění menisku a několika dalším zraněním. Celkem mu lékař přiznal 220 bodů. Výpočet: 220 × 451,07 Kč = 99 235 Kč.

Příklad ZSU: Pokud se kvůli úrazu dostavil trvalý následek jako ztuhlost ramene či deformity nohy, a lékař přizná 3040 bodů, výpočet bude: 3040 × 451,07 Kč = 1 371 253 Kč.

3. Změna výpovědní doby

Jednou z klíčových změn, kterou přináší novela zákoníku práce,  je nový způsob počítání výpovědní doby. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde o detail, v praxi to může výrazně ovlivnit délku vašeho pracovního poměru a plánování přechodu do jiného zaměstnání.

Příklad: Výpověď je doručena 12. června. Dvouměsíční výpovědní doba skončí 12. srpna. Dle dosavadní právní úpravy by výpovědní doba uplynula 31. srpna.

4. Prodloužení zkušební doby

Zkušební doba může být nově:

  • 4 měsíce pro běžné zaměstnance

  • 8 měsíců pro vedoucí pracovníky

Navíc se prodlužuje o pracovní dny, kdy zaměstnanec nepracoval z důvodu např. nemoci nebo dovolené.

Příklad: Zaměstnanec měl zkušební dobu od 1. ledna do 30. dubna. Kvůli nemoci a dovolené chyběl celkem 7 pracovních dní. Zkušební doba se prodlužuje do 9. května.

5. Jak postupovat při pracovním úrazu

A) Okamžitě nahlaste úraz, sepište protokol

Hned poté, co se úraz stane je nutné ho nahlásit, a to nejlépe nadřízenému či osobě k tomu pověřené. Pokud to není možné, informujte alespoň kolegu, aby byl k dispozici svědek, pokud by zaměstnavatel potřeboval doložit, jak k úrazu došlo. Poté co nejdříve sepište se zaměstnavatelem protokol o pracovním úrazu. Pokud v protokolu o pracovním úrazu je něco, s čím nesouhlasíte a nezakládá se to na pravdě, uveďte to do protokolu. Nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte

B) Navštivte lékaře

Co nejdříve navštivte lékaře a podrobte se lékařskému vyšetření, nic neodkládejte na později. Pokud zaměstnavatel zpochybní, že se Vám úraz stal v práci a Vámi popsaným způsobem, potom pokud nebudete mít lékařskou zprávu ze dne zranění, budete zranění a okolnosti za kterých zranění vzniklo budete jen složitě prokazovat. Řiďte se pokyny lékaře, nezlehčujte svá zranění ani bolesti a vše lékaři popište.

C) Komunikujte písemně

Informujte svého nadřízeného písemně znovu jakmile budete mít možnost – na oficiální email, či poštou. Musíte si totiž uvědomit, že pokud vše řešíte s nadřízeným ústně (osobně či telefonicky), ten Vám přislíbí, že vše nahlásí na pojišťovnu, ale neučiní tak a pak vše popře, nebudete mít v ruce nic, co by potvrzovalo, že jste věc nahlásili.

D) Mimořádná lékařská prohlídka

Při delší pracovní neschopnosti je zaměstnavatel povinen Vás poslat na mimořádnou lékařskou prohlídku, která má zjistit, zda jste dále schopni vykonávat svou práci. Pokud se tak nestane, tak to sami navrhněte.

V případě, že nejste schopni vykonávat stejnou práci jako před úrazem, je zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou vhodnou práci. Pokud jinou vhodnou práci pro Vás nemá, ukončí s Vámi pracovní poměr výpovědí, kde uvede jako důvod pracovní úraz a vy máte nárok na odškodné ve výši 12měsíčních mezd.

6. Nároky z pracovního úrazu:

Zaměstnanec může vůči zaměstnavateli uplatnit:

  • bolestné

  • ztížení společenského uplatnění

  • náklady na léčení

  • ztrátu na výdělku (v pracovní neschopnosti i po ní)

  • rentu (při trvalé ztrátě výdělku)

  • poškození osobních věcí (např. brýle, oblečení)

  • cestovné k lékaři

  • náhradu nemajetkové újmy

  • náklady na ošetřovatele (ošetřovné)

Bližší informace se k nárokům dozvíte zde: Nároky z pracovního úrazu

blank

Pokud si nejste jisti, jaké nároky vám náleží nebo potřebujete pomoc s odškodněním, můžete se na nás obrátit. Právní zastoupení často zajistí nejen rychlejší vyřízení, ale i vyšší kompenzaci.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
blank

Spoluzavinění při dopravní nehodě s příklady

blank

Cestovné, ošetřovné, náhrada škody a nákladů léčení

blank

Náhrada za ztrátu na výdělku