Mgr. Jiří Knotek, advokát11. 09. 2023Minut čtení: 3

Stala se Vám v uplynulých třech letech nehoda? Možná máte ještě čas získat odškodnění.

Nárok na náhradu škody (majetková škoda – např. zničení věci či ztráta na výdělku) a nemajetkové újmy (zničené zdraví) se promlčuje za tři roky ode dne, kdy se jako poškozený o újmě dozvíte a kdy zjistíte, kdo za ni odpovídá.

Nastiňme si situaci, kdy Vás v roce 2017 udeřil na ulici člověk do obličeje, vy jste upadli stranou hlavy na patník a vlivem toho jste částečně přišli o sluch. V danou chvíli útočníka neznáte, proto Vám žádná promlčecí lhůta neběží. Pokud však policie útočníka vypátrá, Vám to oznámí a poučí Vás jako poškozeného o Vašich právech dne 1.1.2018, běží Vám od tohoto okamžiku obecná promlčecí doba v délce 3 roky a končí 1.1.2021.

Co znamená promlčení?

Promlčení nároku znamená, že jej sice můžete uplatnit, ale viník či pojišťovna mohou namítnout, že již uplynula promlčecí doba a nárok byl promlčen a ani soud pak tyto osoby nemůže donutit Vám Vaše nároky vyplatit.

Pokud situaci otočíme, lze tuto informaci brát také pozitivně, máte totiž až tři roky na to uplatňovat své nároky, i když jste např. v trestním řízení jako poškození nic neuplatnili nebo jste o svých nárocích nevěděli. Uplatňovat Vaše nároky v trestním či jiném řízení je totiž právo, nikoli povinnost.

Aplikuje se toto pravidlo na všechny nároky?

Odpověď je nikoli, doba promlčení se může měnit. Níže Vás seznámíme s výjimkami.

A) Výjimka č. 1 – ZTÍŽENÍ SPOLEČENSKÉHO UPLATNĚNÍ (TRVALÉ NÁSLEDKY)

Trvalé následky, které zákon označuje jako ztížení společenského uplatnění, se promlčují ve 3leté promlčecí době od ustálení zdravotního stavu. Představme si situaci, kdy v důsledku pracovního úrazu, kdy špona zaměstnanci poškodí oko dojde k poškození jeho zraku. Tento zaměstnanec je tak v dalších měsících a letech odkázán na péči lékařů s cílem zachránit jeho zrak.

Náhrada trvalých následků je nárok, jehož smyslem je kompenzovat Vaše zničené zdraví, jehož stav je již nenapravitelný, proto je důležitý okamžik, kdy dojde k ustálení zdravotního stavu, tedy kdy již nelze očekávat zlepšení a trvalé následky jde jednoznačně určit.

V situaci našeho zaměstnance s poškozeným zrakem bychom tak vycházeli z okamžiku, kdy podstoupil poslední operaci, následně rekonvalescenci a lékaři usoudili, že již není zdravotní péče, která by zlepšila jeho zdravotní stav. V takových situacích se obvykle počítá 1 rok (doba ustalování zdravotního stavu) + 3 roky (doba promlčení). Doporučujeme však řešit trvalé následky co nejdříve, každý případ je totiž individuální.

B) Výjimka č. 2 – BOLESTNÉ – REOPERACE

Bolestné je nárok, který kompenzuje prožitou bolest spojenou jak s úrazem samotným, tak také s následnou péčí. Pokud jste tedy nuceni podstoupit operaci za týdny či měsíce po úrazu, běží 3letá promlčecí doba pro uplatnění bolestného za tuto konkrétní operaci (nikoliv za bolestné jako celek) ode dne této operace, protože až tímto okamžikem Vám vznikla bolest, a tedy nárok na její odškodnění.

C) Výjimka č. 3 – ZTRÁTA NA VÝDĚLKU PŘI PRACOVNÍM ÚRAZU

V důsledku pracovního úrazu ve většině případů dojde ke snížení příjmů, protože je zaměstnanec v důsledku zranění v nemocnici či v domácím léčení a nemocenské dávky nedosahují jeho průměrných příjmů. Rozdíl mezi příjmy před pracovním úrazem a po něm jsou ztrátou na výdělku. Na náhradu ztráty na výdělku máte obecně nárok od vzniku pracovní neschopnosti a ta může nastat později než v den úrazu.

Tento nárok v případě pracovního úrazu se nepromlčuje celý, pouze jeho jednotlivá plnění. Co to znamená? Pokud jste měli pracovní úraz již třeba v roce 2015 stále máte nárok na jednotlivá plnění měsíční ztráty na výdělku, avšak pouze 36 měsíců zpětně. Pokud se však jedná o úraz v rámci např. dopravní nehody, je potřeba nárok uplatnit v 3 leté promlčecí lhůtě a současně myslet na to, že se jednotlivá měsíční plnění promlčují za tři roky.

D) Výjimka č. 4 – NÁHRADA NÁKLADŮ NA VÝŽIVU POZŮSTALÝM (po zaměstnanci)

V situaci, kdy zaměstnanec při výkonu práce zemře mají pozůstalí nárok na náhradu prostředků, které jim za svého života poskytoval na výživu.

Těmito osobami jsou především děti, manželka, družka apod. Tyto osoby mají nárok na částku ve výši 50 % průměrného výdělku zaměstnance, zjištěného před jeho smrtí, pokud výživu poskytoval nebo byl povinen poskytovat jedné osobě, a 80 % tohoto průměrného výdělku, pokud výživu poskytoval nebo byl povinen poskytovat více osobám.

Tato částka se stejně jako náhrada ztráty na výdělku promlčuje měsíčně zpětně, a protože je lhůta opět tříletá, je možné žádat náhradu výživného 36 měsíců zpětně od okamžiku smrti zaměstnance.

Jsme přesvědčeni o tom, že je na místě své nároky v souvislosti s újmou na zdraví zkoumat i zpětně. Rádi Vám poradíme, zda splňujete potřebná kritéria a je pro Vás účelné tyto nároky uplatňovat.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Náhrada za ztrátu na výdělku

Ztížení společenského uplatnění v důsledku pracovního úrazu

blank

Odškodnění trvalých následků po dopravní nehodě